تشنگان قدرت و شیفتگان خدمت
بسم ا.. الرحمن الرحیم ، و ان یکادالذین کفرو لیزلقونک بابصارهم لما سمع الذکرو یقولون انه لمجنون و ما هو الا ذکرو للعالمین

یادداشت ها و نکته هایی در باره موضوعات اجتماعی ، سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی
برای خرید کتاب تشنگان قدرت وشیفتگان خدمت کلیک کنید
(بخشهایی از معرفی کتاب تشنگان قدرت)
(پوسترمعرفی کتاب درخبرگزاریهای کشور )
(خلاصه برداری از کتاب تشنگان قدرت توسط سایت اثیر)

اسفند 1396
ش ی د س چ پ ج
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29
آرشیو
موضوع بندی

رسانه هاوخبرگزاریها
(گوگل)
گویا
یاهو
پارسیک

کامپیوتر و نرم افزار
شرکت های بورسی
یکشنبه 15 مرداد‌ماه سال 1385
به یاد روز خبرنگار

به یاد روز خبرنگار

 

نتایج یک نظرسنجی نشان می دهد که 5/91 درصد روزنامه نگاران در محیط های خود چنان تحت فشار روانی قرار می گیرند که 5/71 درصد آنها به دلیل استرس های شغلی با همسرانشان دچار اختلاف می گردند .

فشارهای روانی و عصبی شغل خبرنگاری همواره بر خبرنگاران وارد می شود به طوری که آمار نشان می دهد متوسط عمر طبیعی خبرنگاران 15 سال کمتر از دیگر افرادی است که در مشاغل دیگر فعالیت می کنند.

بزرگترین نقش خبرنگاران حفاظت از سلامت نظام های سیاسی ، فرهنگی ، اجتماعی و اقتصادی است و مسوولان باید قدر این وظیفه را بدانند نه این که خبرنگاران را فاقد این نقش بخوانند.

کارخبرنگاری بیشترین و اولاترین تاثیرها را بر جوامع انسانی می گذارد.

طبق ماده یک آیین نامه کارهای سخت و زیان آور شغل خبرنگاری دارای تنش ها و استرس های بالاتر از ظرفیت طبیعی انسان است (جسمی و روحی ) که موجب بیماری های شغلی و تحلیل روح و جسم ، فراموشی ، بی حوصلگی ، خستگی مفرط و ناراحتی های عصبی و گاهی نیز موجب ساقط شدن اعتبار اجتماعی و تضییع حقوق شهروندی می شود به طوری که پزشکان نیز اعتقاد دارند همه بیماری های انسان به جز مصدومیت های ناشی از حوادث ، از استرس های روانی و تنش های اجتماعی ناشی می شود و افراد دچار پرخاشگری ، افسردگی ، بی خوابی و شتابزدگی و نیز بیماری های قلبی و عروقی ، ناشکیبایی ، تحریک پذیری ، عدم تمرکز و دشواری در برقراری ارتباط می گردند.

نکته هایی در باره خبرنگار و شغل پرمشغله وی

 

خبرنگار باید از هوش وذکاوت ویژه برخوردار باشد و حواس شش گانه خود را در خبرنگاری و خبرنویسی به کار ببندد.

خبرنگاران پالایش دهنده افکار و اراده های اجتماعی هستند که با طرح مسائل و درست نویسی آنها می توانند جریان امور را به سمت اعتلا و عزت و استقلال هدایت نمایند.

خبرنگاران به خاطر عشق و علاقه ای که به انجام کار پیدا می کنند و به سرنوشت ملی و اجتماعی جامعه می اندیشند ، کارهای شخصی خود را فدای انجام وظیفه خویش می نمایند.

کار خبرنگاران و روزنامه نگاران جوسازی و جریان سازی است و اگر این خصوصیت را نداشته باشند بهتر است از شغل خویش دست بردارند.

خبرنگاران وجدان جامعه هستند که زودتر از هر فعل و انفعال دیگری باید واکنش نشان دهند.

روزنامه نگار باید آرمان گرا و انتقادگرا باشد و از هیچ امری تعجب نکند و احساس خود را مبنای قضاوت کردن در تنظیم خبر و یا مطلب دخالت ندهد. اما از جانب دیگر باید مطالب را به گونه ای بنویسد که حس خود را برای کمک بیشتر به درک مطلب به خواننده القاء نماید.

سیاست مدار هدفش تبلیغ است و روزنامه نگار هدفش اطلاع رسانی است .

وظایف کلی روابط عمومی ها عبارت است از برقراری ارتباط و مدیریت آن با مدیریت سازمان و نیز مخاطبین دستگاه که در 4 بند اساسی تعریف می شود.

1-     اطلاع رسانی بر اساس دریافت ها و تجزیه و تحلیل امور طبقه بندی شده

2-     تبلیغات ، انگیزه دهی و متقاعد سازی

3-     مشارکت جویی و ارتباط موثر با استفاده از نظرات کارشناسی

4-    ایجاد وحدت با وظایف شهروندی.


برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
تعداد بازدیدکنندگان : 218873


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها
وبلاگ راه میانه در پرشین بلاگ

خبرنگاری با 30 سال سابقه مطبوعاتی و 25سال سابقه در امور قانون کار و شوراهای اسلامی کارگری نویسنده کتاب تشنگان قدرت و شیفتگان خدمت و بازنشسته نمونه سال 1385 در استان خراسان رضوی
شناسنامه کامل من...
شبکه های جهانی
(function (i, s, o, g, r, a, m) { i['GoogleAnalyticsObject'] = r; i[r] = i[r] || function () { (i[r].q = i[r].q || []).push(arguments) }, i[r].l = 1 * new Date(); a = s.createElement(o), m = s.getElementsByTagName(o)[0]; a.async = 1; a.src = g; m.parentNode.insertBefore(a, m) })(window, document, 'script', '//www.google-analytics.com/analytics.js', 'ga'); ga('create', 'UA-40870092-3', 'auto'); ga('send', 'pageview');