X
تبلیغات
زولا
تشنگان قدرت و شیفتگان خدمت
بسم ا.. الرحمن الرحیم ، و ان یکادالذین کفرو لیزلقونک بابصارهم لما سمع الذکرو یقولون انه لمجنون و ما هو الا ذکرو للعالمین

یادداشت ها و نکته هایی در باره موضوعات اجتماعی ، سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی
برای خرید کتاب تشنگان قدرت وشیفتگان خدمت کلیک کنید
(بخشهایی از معرفی کتاب تشنگان قدرت)
(پوسترمعرفی کتاب درخبرگزاریهای کشور )
(خلاصه برداری از کتاب تشنگان قدرت توسط سایت اثیر)

اسفند 1396
ش ی د س چ پ ج
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29
آرشیو
موضوع بندی

رسانه هاوخبرگزاریها
(گوگل)
گویا
یاهو
پارسیک

کامپیوتر و نرم افزار
شرکت های بورسی
شنبه 16 دی‌ماه سال 1385
اعدام صدام . اظهارات خاتمی و چند نکته

اعدام صدام . اظهارات خاتمی و چند نکته

 

 خاتمی در اظهار نظری در باره اعدام صدام حسین رئیس جمهور سابق و عزل شده عراق گفت : من از کشتن هیچ کس حتی جنایتکاران خوشحال نمی شوم و البته جنایتکاران هم باید مجازات شوند و پاسخگوی اعمال خود باشند .

خاتمی گفت : بدون تردید صدام یکی از جنایتکاران بزرگ تارخ بود و من در یادداشتی که در باره او نوشتم آوردم که آیا صدام آن وقت که دستور جنایاتش را صادر می کرد همانند لحظه ای بود که پای چوبه دار می لرزید یا اینکه در صدور احکام قتل ها احساس غرور داشت .

 خاتمی گفت : صدام را عجولانه اعدام کردند و این به خاطر آن بود که بسیاری از رازهای کشورهای دیگر فاش نشود .اما بعد از صدام هم کسان دیگری هستند که شاهد سیاست هایی باشند که علیه مردم ایران اعمال شده است .

در میان اظهارات خاتمی این بخش از سخنان وی که گفته است از کشته شدن هیچ فردی خوشحال نمی شوم با واکنش هایی مواجه شده است و برای برخی موجب تعجب گردیده  است در حالی که به نظرمی رسد چنین تفکر و عقیده ای برخواسته از باورهایی عمیق دینی یک مسلمان واقعی است و قابل احترام و ستایش است  چرا که زنده کردن و میراندن فقط از آن خداست و انسانها تنها در مصاف حق و باطل و برای دفاع از خود می توانند به یکدیگر آسیب برسانند و یا احیانا" در صورت اجبار مرتکب قتل شوند . و بر اساس قانون قصاص است که اگر افرادجانی و قاتل پس از آنکه نتوانند رضایت اولیاء دم را جلب کنند باید قصاص صورت گیرد و البته برای صدام اعدام و قصاص بی شماری واجب می نماید .

در مورد صدام که جنایت های بی شماری انجام داده است اعدام او بویژه اعدام ناگهانی و عجولانه او دردی را دوا نمی کند و مانند کشتارهایی است که پس از انقلاب ها بدون محاکمه صورت می گیرد . لذا به نظر می رسد صدام باید به خاطر جنایات بی شماری که انجام داده است  محاکمه می شد و برای تک تک جنایاتش پرونده سازی می گردید تا در آینده . تاریخ . با توجه به ظلم هایش نوشته می شد اما اکنون به نظر می رسد اعدام صدام تنها به نفع استکبار جهانی تمام شد نه به سود کشور های مسلمان و تنها استکبار جهانی از خاموش شدن دیکتاتور عراق در منطقه نفع می برد و از این پس طبیعی است که سیاست های نو برای کشورهای منطقه طراحی خواهد کرد و مسائل گذشته نیز به فراموشی سپرده خواهد شد .

بدون شک صدام مستحق یک بار اعدام نبود بلکه صدام مستحق حکم دهها و بلکه صدها بار اعدام و سال ها تحقیر و تضعیف بود تا قپه های غرور از سرو کول او برید و به مانند یک شخص درجه پایین جامعه به فراموشی سپرده شود و در بدترین حالت بمیرد

صدام باید ترور شخصیت می شد تا ترور جسمی . او کسی نبود که با مشارکت گروهای سیاسی منطقه اعدام شود بلکه او باید چنان ذلیل و زبون می گردید که خود قصد خود کشی می نمود نه اینکه به دست گروه های سیاسی به قتل می رسید .

گروهای اسلامی در اعدام صدام به نحوی که انجام شد اشتباه کردند به طوری که با توجه به گزارش های مختلف روزنامه ها و رسانه های بین المللی . اعدام او به یک انتقام شخصی شبیه گردید . اما باید دید روزهای و ماه های پس از اعدام صدام . چه حاصلی برای کشورهای اسلامی منطقه رقم خواهد زد .

دیکتاتور عراق اگر چه قریب چهار دهه .تحولات منطقه ای و کشور های عربی و اسلامی را متوجه خود ساخته بود اما به نظر نمی آید اعدام عجولانه او به شکلی که رخ داد بتواند پایانی بر تأثیرات وجودی صدام در منطقه باشد بلکه شاید آتش خشم گروه های دشمن را در مقابل یکدیگر شعله ورتر سازد .

به هر حال خاتمی در باره  دوره پس ار اعدام صدام  نیز می گوید قطعا" نباید پرونده این جنایتکار در اینجا بسته شود بلکه باید دیگرانی که در جنایات او شریک بوده اند پاسخگوی اعمال خود باشند .

به هر حال صدام رفت اما نمی توان یقین کرد که صدام های دیگری در عرصه جهانی پدید نیایند .

سران برخی از کشور ها نیز باید از  آنچه برای صدام پیش آمد درس عبرت بگیرند و در حکومت های خود تاخت و تاز نداشته باشند و فریب قدرت چند ساله خود را نخورند و همواره مراقب عاقبت رفتار و اعمال خود در حکومت ها یشان باشند


برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
تعداد بازدیدکنندگان : 218770


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها
وبلاگ راه میانه در پرشین بلاگ

خبرنگاری با 30 سال سابقه مطبوعاتی و 25سال سابقه در امور قانون کار و شوراهای اسلامی کارگری نویسنده کتاب تشنگان قدرت و شیفتگان خدمت و بازنشسته نمونه سال 1385 در استان خراسان رضوی
شناسنامه کامل من...
شبکه های جهانی
(function (i, s, o, g, r, a, m) { i['GoogleAnalyticsObject'] = r; i[r] = i[r] || function () { (i[r].q = i[r].q || []).push(arguments) }, i[r].l = 1 * new Date(); a = s.createElement(o), m = s.getElementsByTagName(o)[0]; a.async = 1; a.src = g; m.parentNode.insertBefore(a, m) })(window, document, 'script', '//www.google-analytics.com/analytics.js', 'ga'); ga('create', 'UA-40870092-3', 'auto'); ga('send', 'pageview');